close
lołding...
Artykuł konkursowy: Wyznania UAS-holika

Wyznania UAS-holika - Paweł Strejczek
Zaczęło się na przełomie 2006 i 2007 roku. W tym czasie nie było jeszcze Polish Ukulele, Ukulele Underground a na allegro po wpisaniu w "szukajkę" ukulele pojawiała się sentencja "Nie znaleziono ofert ...". Zupełnie przypadkiem trafiłem wtedy na sławetny film, który zasiał uku-ziarenko w sercu wielu późniejszych "ukulelistów" na całym świecie - był to Jake Shimabukuro i "While my guitar gently weeps" brawurowo wykonane na ukulele w nowojorskim Central Park-u: http://www.youtube.com/watch?v=puSkP3uym5k Jak się później okazało, było to jedno z pierwszych viral videos w historii youtube.

Rozpocząłem poszukiwania informacji na temat tej "małej gitarki" na której ów wirtuoz wymiatał.
W tamtych czasach informacje o instrumencie można było czerpać praktycznie tylko z forum ezfolk i flea market music, gdzie przesiadywali głównie starsi stateczni panowie - grywający jedynie muzykę z lat 50-60 i nie zawsze chętnie dzielący się wiedzą z młodszymi.

Poszukiwania instrumentu to była droga przez mękę - skończylo sie na barytonowym Dimavery kupionym wysyłkowo od jakiejś firmy krzak - jedynej oferującej zakup czegokolwiek posiadającego w nazwie ukulele i wyglądającego na zbliżone do tego, czego oczekiwałem. Instrument prawie w ogóle nie grywalny, ale coś zacząłem brzdąkać. Strój barytonowy nie był mi obcy - skończyłem Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie gitary klasycznej - ale to zdecydowanie nie było to.
Pierwsze "prawdziwe" ukulele - Lanikai LU 21T udało mi się, o dziwo, kupić w sklepie muzycznym około pół roku później. To było olśnienie - dźwięk (wtedy jeszcze na oryginalnych strunach GHS)
wygoda gry - wszystko było na miejscu.

Dalej był rok 2008 i pojawiło się Ukulele Underground. Zarejestrowałem się tam w styczniu 2008 i spotkałem wielu takich jak ja - uzależnionych.

Potem było już z górki:
Lanikai CK-TEQ kupiłem w musik-produktiv bo chciałem ukulele elektroakustyczne (i można było zapłacić przy odbiorze – nie miałem jeszcze konta paypal).
Potem było Pono bo chciałem instrument z Koa (żeby być bardziej jak Jake :) ) i Eleuke (bo chciałem grać w nocy, nie budząc domowników).

Kolejna była Kala Akacja - bo pojawiła się okazja kupna egzemplarza przedprodukcyjnego, który był instrumentem demonstracyjnym na targach Musikmesse 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=ZrXy0B2SnAA - tutaj mój przyszły instrument w rękach właściciela firmy Kala - Mike'a Uptona i słynnego MusicGuyMic :)

Nagrałem wtedy pierwszy filmik na youtube na prośbę ludzi z UU - miałem ten instrument jako pierwszy wiele miesięcy przed oficjalną premierą w USA.

Jako, że równolegle grałem trochę na 5 strunowym banjo - zamówiłem mój pierwszy custom - tenorowe banjolele od Wim-a (http://www.banjolele.net). Kolejne - sopranowe banjolele GH&S z 1927 r. udało mi się kupić na allegro od antykwariusza, który prawdopodobnie nie miał pojęcia co sprzedaje.

W międzyczasie wpadła jeszcze sopranowa Kala travel - bo akurat była taniej na ukulele.de :) - ale sopranowe ukulele jakoś mi nie leży.

Pierwsze ukulele custom kupiłem od lutnika pochodzącego z USA a mieszkającego wtedy we Włoszech - Thomasa Macomsona. Jest to instrument z topem z drewna Hinoki a boczkami i resztą z akacji. To był wieeeelki krok do przodu. Potem pojawił się lutniczy Ogata - Kinohi SE - bo chciałem instrument ręcznie zrobiony na Hawajach.

W między czasie coś zaczęło się też dziać na polskim internetowym poletku w kwestii ukulele - fajnie że obecnie można porozmawiać na uku-tematy z ludźmi także w ojczystym języku.

LU 21T i Pono znalazły nowych właścicieli. Mam nadzieję, że sprawiają im tyle radości co kiedyś mnie.

Następny był instrument z Koa klasy mistrzowskiej, znów zrobiony przez Thomasa Macomsona. O ten instrument "nudziłem" Thomasa przez niemal 2 lata. Zrobił go dla siebie i nie chciał sprzedawać. Kryzys w USA i sytuacja zmusiły go jednak do sprzedaży instrumentu. Czasem zdarza się w życiu taka sytuacja, że to instrument wybiera nas a nie my instrument - tak jest z moim Makapili Koa - czasem mam wrażenie, że ten instrument dokładnie wie co chcę zagrać i sam to robi :) - to, że trafił ostatecznie w moje ręce to z pewnością nie był przypadek.

Szukam jednak dalej ... goniąc niedoścignione.

Mój ostatni zakup do ukulele Sideways Eight zrobione przez Andrew Gibson-a - ukulele z drewna Guanacaste (na zdjęciu) - rozgrywam je właśnie :).

Niestety UAS nie słabnie ... ostatnio coraz bardziej pożądliwym okiem spoglądam na instrumenty z drewna Myrtle... szczególnie na instrumenty MyaMoe i CoveredBridge.
Nie mam też jeszcze żadnego ukulele w rozmiarze concert ....

Więcej grzechów nie pamiętam ....

Paweł Strejczek - 2012-11-21 17:57

Wybrane z galerii
Ukulelujący harcerze Druh Krzysztof prezentuje naszą Drużynę
Druh Krzysztof prezentuje naszą Drużynę
ukulele.com.pl e-mail: feo@ukulele.com.pl
ukulele na golasa / naked ukulele Portal LiraKorbowa.pl