close
lołding...
Tabela akordów gcea Tabela - diagramy, chwyty, akordy ukulele
akordy do dowolnego czterostrunowca Generator akordów do wszystkich czterostrunowców
jak nastroić ukulele? Jak nastroić ukulele?
Top Ukulele Sites

Wybrane z galerii
Różności Wiązanie strun
Wiązanie strun
Strojenie ukulele
stroik, tuner, boston btu 300Każdy, kto po raz pierwszy trzyma ukulele w rękach zadaje sobie pytanie: Boże, jak toto się stroi? 
Podstawowym strojem uke jest gCEA, tak stroimy ukulele sopranowe, koncertowe i tenorowe.
Często spotykanym srtojem jest, pochodzący od gitary, dGBE - tak stroimy największe ukulele w rodzinie, czyli barytonowe. Są też zwolennicy stroju aDF#B. 
Większość stron poświęconych ukulele z akordami do utworów, które podają równocześnie graficzne przedstawienie chwytów używają stroju gCEA. 
Przykład:
http://www.ukulele-tabs.com/uke-songs/israel-kamakawiwo-ole/somewhere-over-the-rainbow-uke-tab-11761.html 
Najważniejsze, że po nastrojeniu będziemy mogli bez wysiłku, nie dotykając strun, zagrać Am7 i C6. 8) 
Strój sopran - gCEA (wysokie G, standard):
struna G [nr 4] pierwsza z góry [plik]
struna C [nr 3] druga z góry [plik]
struna E [nr 2] trzecia z góry [plik]
struna A [nr 1] czwarta z góry [plik]

Strojenie "na ucho"
Nie zawsze mamy pod ręką tuner, stroik nie mówiąc o kamertonie. A tym bardziej stronę www ze stroikiem on-line.
Sposób ten pozwala jednak nastroić ukulele spontanicznie - nie ważne, czy nasze A = 440 Hz. A więc tak: 

Na strunie g na 5. progu wybieramy dźwięk c - wraz ze struną C powinny stroić w oktawie.strojenie ukulele dźwięk c   Na strunie C na 4. progu wybieramy dźwięk E - wraz ze struną E powinny brzmieć tak samo. strojenie ukulele dźwięk a
strojenie ukulele dźwięk c Na strunie E na 5. progu wybieramy dźwięk A - wraz ze struną A powinny brzmieć tak samo. strojenie ukulele dźwięk aA teraz dla pewności naszych poczynań sprawdzamy jak nam poszło? Na strunie g wduszamy drugą pozycję (dźwięk a, - akord Am tak przy okazji), który powinien mieć taką samą wysokość jak struna A.Niestety sposób ten sprawdza się raczej na instrumentach dobrej jakości, w których progi zostały umieszczone precyzyjnie.

Stroik dmuchany

stroik dmuchanyGitarowy. Nadal dostępny, mały i wygodny ale raczej do stroju DGBE. Bez baterii, dla oldschool'lowców. Warto zatrzymać wśród rupieci. Za kilka lat będzie robił wrażenie. Przynajmniej takie, jak rozpalanie ognia krzemieniami.

Tuner chromatyczny

stroik gitarowy, tuner, boston btu-300Najprostszy i najbardziej wygodny sposób strojenia ukulele jak i pozostałych instrumentów. Obecnie bardzo popularny dzięki czemu coraz tańszy. I na odwrót. :)
Ukulele to mały instrument i najbardziej odpowiedni jest tzw. klips. Zakładany na główkę z obcją czujnika wibracji (bardziej dokładną niż przez wbudowany mikrofon) umożliwia strojenie nawet w hałasie. Na ilustracji przykład jednego z takich tunerów.Tuner on-line

Jest kilka stron oferujących strojenie ukulele przez umieszczone na nich aplikacje flash. Można je znaleźć w dziale Linki. Tam też znajdziecie programy na telefony komórkowe i PC dające możliwość nastrojenia Waszego instrumentu.
ukulele.com.pl e-mail: feo@ukulele.com.pl
ukulele na golasa / naked ukulele Portal LiraKorbowa.pl